Weekly Schedule

Duluth Public Access Community Television, Inc. (PACT)
* indicates series show
 

Digital Channels 180 (formerly Channel 7)

189 (formerly Channel 20)

Channel 180

Monday, November 29

12:00 am   Waiting to Inhale

1:18 am     Early Days of West Duluth

2:00 am*   Twin Ports Paranormal 

2:30 am*   Paul Metsa's Wall of Power TV

3:00 am*   Now U Know with Sam Hedden

3:30 am*   Create Your Yoga with Kat Warner

4:00 am*   Climate>Duluth - Conversations
                    About Climate Change

4:30 am*   TV & Film Focus

5:00 am*   The Average Guys - Sports Talk

7:00 am*   Twin Ports Paranormal

7:30 am*   Country Music Jubilee
8:30 am*   Water's Edge Community Church Service

9:30 am*   Native Voice TV

10:00 am* Light on the Gospel
11:00 am* Finnish Talk

11:30 am* Create Your Yoga with Kat Warner

12:00 pm* Country Music Jubilee
1:00 pm*   That Which Is
1:30 pm*   My Savior Lives Church Service
2:00 pm*   Love Power

3:00 pm*   Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change

3:30 pm*   TV & Film Focus

4:00 pm*   Concert Time
5:00 pm*   In Search of the Lord's Way
5:30 pm*   That Which Is
6:00 pm*   My Savior Lives Church Service
6:30 pm*   Finnish Talk

7:00 pm     Belle River

7:30 pm*   TV & Film Focus

8:00 pm*   Climate>Duluth - Conversations
                    About Climate Change

8:30 pm*   Perils for Pedestrians
9:00 pm*   Light On The Gospel
10:00 pm* In Search of the Lord's Way
10:30 pm* My Savior Lives Church Service

11:00 pm   Jamie Ness Music

11:30 pm   Sandy Lake Tragedy

Tuesday, November 30

12:00 am   Green Man Music Festival

2:00 am     Secrets of Being Black - Duluth Edition

4:00 am*   Finnish Talk

4:30 am*   TV & Film Focus

5:00 am*   Create Your Yoga with Kat Warner

5:30 am*   Climate >Duluth - Conversations
                    About Climate Change

6:00 am*   That Which Is
6:30 am*   In Search of the Lord's Way
7:00 am*   My Savior Lives Church Service
7:30 am*   Perils for Pedestrians

8:00 am*   Love Power

9:00 am     St. Croix: River of Dreams

11:00 am   Meridel LeSueur

12:00 pm* Light On The Gospel

1:00 pm*   Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change

1:30 pm*  TV & Film Focus

2:00 pm    Twin Ports Stage Radio

2:30 pm    Boom Juice 

3:00 pm    The SS Eastland Disaster

4:00 pm    Rock in the Woods

4:30 pm*  Slow Flow Yoga with Kat Warner

5:00 pm*  Friendship Set to Music

6:00 pm*  Now U Know with Sam Hedden
7:00 pm*  Road to Recovery
8:00 pm*  World Music Fest

9:00 pm*  Choices We Face

9:30 pm*  Woodlands Bible Church

10:30 pm* Friendship Set to Music

11:30 pm* Native Voice TV

Wednesday, December 1

1:00 am      Don Sprywolf: His-Story

1:30 am      Twin Ports Paranormal

2:00 am      Twin Ports Paranormal

2:30 am      Gale Whitman Show

3:00 am      Zak & the Legend of the Dagger

4:20 am      Early Days of West Duluth

5:00 am*    Woodlands Bible Church Service

6:00 am*    Now U Know with Sam Hedden

6:30 am*    Something Different Church Service

7:00 am*    Choices We Face

7:30 am*    Native Voice TV

8:00 am*    World Music Fest

9:00 am*    Road to Recovery

10:00 am*  Minnesota Hockey Connection
10:30 am*  Climate>Duluth - Conversations                                                                       About Climate Change
11:00 am* Tomorrow's World
11:30 am* Native Voice TV
12:00 pm* Bible Study with Henry Koski

12:30 pm   Bliss & Sitter

1:16 pm     Denfeld 1968

2:00 pm*   Minnesota Hockey Connection

2:30 pm*   Choices We Face
3:00 pm*   Eckankar
3:30 pm*   Pilgrim Congregational Church
                    Service
4:30 pm*   Concert Time

5:30 pm*   Climate>Duluth - Conversations

                    About Climate Change

6:00 pm*   Bible Study with Henry Koski
6:30 pm*   Eckankar
7:00 pm*   Minnesota Hockey Connection
7:30 pm*   Choices We Face
8:00 pm*   Pilgrim Congregational Church Service

9:00 pm     The Hoot Owls

10:00 pm* Tomorrow's World
10:30 pm* Native Voice TV
11:00 pm* Climate>Duluth - Conversations
                                                                      About Climate Change
11:30 pm* Bible Study with Henry Koski

Thursday, December 2

12:00 am   Centerville All-Stars

1:00 am     Benny Bill

1:30 am     Clayton, Jackson, McGhie

2:00 am     Everybody's Channel

3:00 am     Lost Spectrum

5:00 am*   Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change
5:30 am*   Choices We Face
6:00 am*   Minnesota Hockey Connection
6:30 am*   Bible Study with Henry Koski
7:00 am*   Pilgrim Congregational Church
8:00 am*   Eckankar

8:30 am*   Tomorrow's World
9:00 am*   Create Your Yoga with Kat Warner

9:30 am*   TV & Film Focus

10:00 am   Wintercount - Story of the Mdewakanton Dakota of
                    Mni-Sota

11:00 am* Country Music Jubilee

12:00 pm* Road to Recovery
1:00 pm*   Water's Edge Community Church
2:00 pm*   Straight Forward
3:00 pm*   Twin Ports Baptist Church Service
4:00 pm*   Tomorrow's World

4:30 pm*   TV & Film Focus

5:00 pm     Celebrating Stained Glass

6:00 pm*   Straight Forward

7:00 pm*   Country Music Jubilee
8:00 pm*   Something Different

8:30 pm*   Pilgrim Congregational Church Service

9:30 pm     Boom Juice 1

10:00 pm   Boom Juice 2

10:30 pm   John Lennon

11:30 pm   St. Croix: River of Dreams

Friday, December 3

1:30 am     Meridel LeSueur

2:30 am*   Country Music Jubilee

3:30 am     Grass 1953

4:30 am     Watch This Show

5:00 am*   Twin Ports Baptist Church Service
6:00 am*   Straight Forward Church Service

7:00 am*   Water's Edge Community Church
8:00 am*   Something Different

8:30 am*   TV & Film Focus

9:00 am     Twin Ports Stage Radio

9:30 am     Twin Ports Stage Radio

10:00 am* Scripture Time

11:00 am* Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change

11:30 am* Create Your Yoga with Kat Warner

12:00 pm   Twin Ports Stage Variety Show

1:00 pm     Linda Hogan Poetry

2:00 pm*   The Choices We Face

2:30 pm*   TV & Film Focus

3:00 pm     Aboard the Arthur M. Anderson

5:00 pm     Just the Facts

6:00 pm*   Country Music Jubilee

7:00 pm*   Twin Ports Baptist Church
8:00 pm*   The Average Guys - Sports Talk
10:00 pm* Twin Ports Paranormal

10:30 pm* Paul Metsa's Wall of Power TV

11:00 pm* Now U Know with Sam Hidden

11:30 pm   Everly Brothers Tribute Show

 

Saturday, December 4

​12:42 am   Haunted in Wisconsin

1:22 am     Jarvinen 40th Anniversary

2:30 am     Spooky Phantom Video

3:00 am*   The Average Guys - Sports Talk
5:00 am*   Twin Ports Paranormal

5:30 am*   Paul Metsa's Wall of Power TV

6:00 am*   Now U Know with Sam Hedden

6:30 am     Don Sprywolf

7:00 am     DWP Railroad History

8:30 am*   TV & Film Focus

9:00 am     Just the Facts

10:00 am* The Average Guys - Sports Talk

12:00 pm   Winter Count

1:00 pm*   The Choices We Face

1:30 pm     Frog Floss 2

2:00 pm     Grand Marais

3:00 pm*   The Average Guys - Sports Talk
5:00 pm*   Country Music Jubilee

6:00 pm*   TV & Film Focus

6:30 pm     Just the Facts

7:30 pm*   Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change

8:00 pm     First Daughter & the Black Snake

9:30 pm     Carless in Duluth

10:00 pm* Twin Ports Paranormal

10:30 pm* Paul Metsa's Wall of Power TV

11:00 pm* Now U Know with Sam Hedden

11:30 pm   Movie: My Outlaw Brother

Sunday, December 5

1:00 am     Live @ the Belknap

2:00 am*   TV & Film Focus

2:30 am*  Climate Duluth

3:00 am*   Twin Ports Paranormal

3:30 am*   Paul Metsa's Wall of Power

4:00 am*   Now U Know with Sam Hedden

4:30 am     Army Corp

5:00 am*   The Average Guys - Sports Talk

7:00 am     Just the Facts    

8:00 am*   Country Music Jubilee
9:00 am*   Twin Ports Baptist Church
10:00 am*  Road to Recovery
11:00 am* Something Different

11:30 am* Climate>Duluth - Conversations                                                                        About Climate Change

12:00 pm* TV & Film Focus

12:30 pm* Create Your Yoga with Kat Warner

1:00 pm     Alex Sahlberg

2:30 pm     Belly Dancing in the Park
4:00 pm     Spies in 
Steel

5:00 pm*   Water's Edge Community Church Service

6:00 pm     The SS Eastland Disaster

7:00 pm     UFOs & the Paranormal

7:45 pm     Voices in Wartime

9:00 pm*   Scripture Time

10:00 pm   Secrets of Being Black - Duluth Edition


                   

Channel 189

Monday, November 29

1:47 am       UFOs, the Military Elite & the War on Whistleblowers

4:42 am       UFOs & the Paranormal

5:30 am*      Wild Guides

6:30 am       Sustainability

7:30 am       Robert Bly

8:30 am       Off the Record

9:30 am*     Create Your Yoga with Kat Warner

10:00 am*   United Street Ministries
10:30 am*   Reports from the Land of Peace
11:00 am*   World Music Fest

12:00 pm*   Tony Tona Ministries
12:30 pm*   Hen House Studios - Music Show
1:00 pm*     Woodlands Bible Church Service
2:00 pm*     Cry Holy
2:30 pm*     The Derek Shapiro Show

3:00 pm*     Choices We Face
3:30 pm*     House of Yahweh
4:00 pm*     Key to the Kingdom

4:30 pm       Israel's PR War on the US

6:00 pm*     Tony Tona Ministries
6:30 pm*     Hen House Studios - Music Show
7:00 pm*     Key to the Kingdom
7:30 pm*     United Street Ministries

8:00 pm*     Woodlands Bible Church Service
9:00 pm*     Reports from the Land of Peace
9:30 pm*     Choices We Face
10:00 pm*   The Derek Shapiro Show

10:30 pm*   House of Yahweh

11:00 pm*   Cry Holy
11:30 pm     Police State IV: Rise of FEMA

Tuesday, November 30

2:00 am     Old Copper 3

2:30 am*   House of Yahweh

3:00 am*   Cry Holy

3:30 am     Secret Access UFOs

5:00 am*   Key to the Kingdom
5:30 am*   Choices We Face
6:00 am*   Tony Tona Ministries
6:30 am*   Hen House Studios - Music Show
7:00 am*   Reports from the Land of Peace
7:30 am*   Woodlands Bible Church Service

8:30 am*   United Street Ministries

9:00 am     Slow Flow Yoga with Kat Warner

9:30 am     Snively's Road

10:30 am   Winter Count

11:15 am   UFOs & the Paranormal

12:00 pm   The Plot Against FDR

1:00 pm     Northland Legends

1:30 pm     Iron Mining

2:00 pm*   Democracy Now!

3:00 pm     Three Branches of Government

4:00 pm*   Finnish Talk

4:30 pm     Blue

6:30 pm     Carless in Duluth

7:00 pm     All Governments Lie

8:30 pm*   My Savior Lives Church Service

9:00 pm*   Reports from the Land of Peace

10:00 pm   Democracy Now!

11:00 pm   Aboard the Arthur M. Anderson

Wednesday, December 1

1:00 am*   My Savior Lives Church Service

1:30 am     Under Siege

3:00 am     Plunder

4:30 am     NORAD by Bill Rees

6:00 am*   My Savior Lives Church Service

6:30 am*   Finnish Talk
7:00 am*   Reports from the Land of Peace

8:00 am*   Road to Recovery

9:00 am*   Scripture Time

10:00 am* Hen House Studios

10:30 am* Hidden Truth - Come When You Are Called

11:30 am   Wild Guides

12:30 pm   This Old Train

1:00 pm*   Access to Democracy

1:30 pm     Sustainability

2:30 pm     Robert Bly

3:30 pm     Inside Job

5:30 pm*   Hidden Truth - Come When You Are Called

6:30 pm*   Hen House Studios - Music

7:00 pm*   Access to Democracy

7:30 pm     Secrets of Being Black - Duluth Edition
9:30 pm     Live @ the Belknap

10:30 pm   Spies in Steel

11:44 pm   First Daughter & the Black Snake

Thursday, December 2

1:30 am     Dark Secrets

3:30 am     History of the Democratic Party

5:00 am     Second Dallas

6:30 am*   Access to Democracy

7:00 am     Sheldon Theatre Brass Band

7:30 am     Spies in Steel

8:30 am*   Hen House Studios - Music

9:00 am     Ken Pohjala Music

10:00 am   Into the Woods & Waterways

10:30 am* Power of Love

11:00 am* Mary Hanson
11:30 am* House Call

12:00 pm   First Daughter & the Black Snake - A Documentary
                    About Winona LaDuke and the Line 3 
Resistance

1:34 pm     Carless in Duluth

2:00 pm     Tribute to Gram Parsons

3:00 pm     Indigenous Peoples' Day

4:07 pm     Meridel LeSueuer

5:00 pm*   Power of Love
5:30 pm*   The Mary Hanson Show
6:00 pm*   House Call - Doctors' Show

6:30 pm     The Concert for Mick, Part 1

8:07 pm     The Concert for Mick, Part 2

9:40 pm     Spirit Lake Poetry Series presents Michael Bazzett
                    at Prove Gallery

10:30 pm   Gichi-Ode Akiing Park Naming Ceremony

11:00 pm   Spirit Lake Poetry Series presents Holly Day
                    at Prove Gallery

Friday, December 3

12:00 am  Everly Brothers Tribute

1:11 am    Todd Gremmels & Friends in Concert

2:00 am    Spirit Lake Poetry Series presents Connie Wanek
                   at Prove Gallery

3:00 am    Create Your Yoga with Kat Warner

3:30 am*  Power of Love

4:00 am*  Concert Time

5:00 am*  Climate>Duluth - Conversations                                                                           About Climate Change - Gary Boelhower
5:30 am*  The Mary Hanson Show

6:00 am    Green Man Music Festival

8:00 am    Jim Northrup: With Reservations

8:30 am*  House Call TV

9:00 am    First Daughter & the Black Snake - A Documentary                                         About Winona LaDuke and the Line 3 Resistance

10:34 am  Carless in Duluth

11:00 am  Indigenous Peoples' Day

12:07 pm  Meridel LeSueur

1:00 pm    Jennifer Willoughby

1:30 pm    Jim Northrup: With Reservations

2:00 pm*  My Savior Lives Church Service

2:30 pm*  Access to Democracy

3:00 pm    So Much More, From Me to You

5:40 pm    Into the Woods & Water

6:00 pm*  Hen House Studios - Music

6:30 pm    Secrets of Being Black - Duluth Edition

8:34 pm    Snively's Road

9:30 pm    Noteworthy: Poets & Musicians on Peace

11:00 pm  St. Croix: River of Dream

 

Saturday, December 4

1:00 am     Eugene McCarthy

1:30 am     Robert Bly

2:30 am     Sandy Lake Tragedy

3:00 am     Movie: Now Hiring

4:37 am     Tribute to Gram Parsons

5:19 am     Gram Parsons Road Trip

5:30 am     Ely-Winton: Jewels of the BWCA

7:00 am*   Hen House Studios - Music
7:30 am*   Access to Democracy
8:00 am*   My Savior Lives Church Service

8:30 am     Extreme Northland Weather

9:40 am     Second Dallas

11:00 am* Climate>Duluth - Conversations

                    About Climate Change

11:30 am   Missing 411

1:30 pm     Movie: Mohawk (1956)

2:30 pm     Clayton, Jackson, McGhie

3:00 pm*   Hen House Studios - Music
3:30 pm*   My Savior Lives Church Service
4:00 pm*   Access to Democracy

4:30 pm     Larry's Fishing Video

6:00 pm     Inside Job

8:00 pm     Old Copper 3

8:30 pm*   Climate>Duluth - Conversations
                    About Climate Change

9:00 pm     Police State IV: Rise of FEMA

Sunday, December 5

12:00 am   Lost Spectrum

2:00 am     JFK to 9/11: Everything is a Rich Man's Trick

5:30 am     Exposing Government Corruption

7:30 am     DWP Railroad History

9:00 am*   Climate>Duluth - Conversations                                                                            About Climate Change

9:30 am*   Access to Democracy

10:00 am* Create Your Yoga with Kat Warner

10:30 am   Aboard the Arthur M. Anderson

12:30 pm* Hen House Studios

1:00 pm     All Governments Lie

2:30 pm     Don't Tread on Me

4:00 pm     Meridel LeSueur

5:00 pm*   My Savior Lives Church Service

5:30 pm     The Plot Against FDR

6:30 pm     Thirteen Hours that Saved Britain

7:00 pm     Spies in Steel

8:30 pm*   Hen House Studios - Music

9:00 pm     Psychiatry: Industry of Death

11:00 pm   Zeitgeist Moving Forward